GLOSTER'LERDE TÜY DÖNEMİ

 

 

Gloster kanaryasında sağlıklı bir tüy devresi, doğru birkaç kuralı izleyerek atlatılabilir. Unutulmamalıdır ki Gloster’ler küçük bedenleri ile ters orantılı olarak sık ve uzun tüylere sahiptirler.
 

1.Tüy dönemi, hassas üreme mevsiminden sonra, soğuk ve karanlık kış aylarından önce gerçekleşir.
 

2.Tüy dökümünü geçirecekleri ortam temiz olmalıdır. Bu dönemden önce yavrulara iyi bakılmalıdır.
 

3.Kafeslerin, salmaların bulunduğu yerler iyice havalandırılmalıdır
 

4.Tüylerin büyümesine izin veren zengin proteinli bir besin programı yapılıp, uygulanmalıdır. Özellikle yumurta mamaları ve ıslatılmış tohumlar eksik edilmemelidir.
 

5.Değişmez bir kural olarak, tüy dökümü süresince banyo ihtiyaçları karşılanmalı ve banyo basınçlı ılık sprey uygulaması ile bitirilmelidir.
 

6.Bu önemli dönemde stres faktörü ortadan kaldırılmalı, rahatsız olmayacakları bir ortam sağlanmalıdır.
 

7.Tüy dökümü Gloster’ler için en stresli zamandır. Bunun için çok kalabalık olmayan kümesler hazırlanmalıdır. Tüy dökümü bilindiği gibi bir hastalık değildir. Fakat dönem atlatılıncaya kadar sessizliğe ve durgunluğa ihtiyaç duyarlar. Gerekirse küçük gruplar halinde ve tek tek de tüy döküyor olabilirler.
 

Erkek kuşlar, tüy dökümünün başlangıcından sonuna kadar ayrı olmalıdırlar. Ayrıca gösteri yapan genç, zarif dişilerinde ayrılmasında fayda vardır. Bu arada gösteri kafesine alıştırma acele edilmeden, tatlılıkla tüy dönemi boyunca sürdürülmelidir. Burada potansiyeli olan kuşun, tüy dökümünden dolayı perişan halde olmamasına dikkat edilmelidir.
 

Gloster kanaryaların tüm potansiyelini ortaya çıkarmak iyi barınak ve doğru beslenmeyle olur. Tüy dökme şöyle tanımlanır: Üreme sezonunda elden edilen yavruların Gloster olmalarının sağlandığı zaman, yi bir kış geçirmeleri ve önümüzdeki sezon sorunsuz üremelerinin temellerinin atıldığı dönem.

Kaynak:Kuzey İngiltere Gloster Kulüp
Hazırlayan : Ertuğrul Görüşük