Kuş Beslemeye Yeni Başlayan Arkadaşlar İçin

Bir Kaç Öneri


Alacağımız kafesin tabanında ızgara olmalı, tel kaplamaları kaliteli olmalı ki kuş tellerle muhatap olduğunda kaplamayı kaldırıp onu yem zannederek yutmamalı.Tel araları ve dizilimi besleyeceğimiz kuş için uygun olmalı.Tünek kalınlıkları ve kafes içerisindeki konumları hatta adetleri bile önemli.Suluklar, yemlikler ve diğer aksesuarların hepsi besleyeceğimiz kuşun kullanabileceği yapıda olmalı.Kafes seçilirken en büyük sorunlardan biride, yem kabuklarının kafesten dökülmesi.Genelde bu tür durumlarda, tül torbalar kullanılır.Yem kabukları dökülmez ama, kuşumuzu kendi ellerimizle bir tehlikenin içine atmış oluyoruz. Kuşlar böyle kabuki izolasyonu yapılan kafeslerde, genellikle tırnaklarının tül örtüye takılması sonucu ya sakat kalırlar yada erken fark edilmezlerse ölürler.Bunun için kuşumuzu evde ve odada besleyeceksek, alacağımız kafeslerin alt tavaya yakın yüzeyleri camlı olanlarından seçmeliyiz.

Kafesi seçtik.

Beğendiğiniz kuşa hemen sarılmayın, şöyle rahat görebileceğiniz bir yerden 15-20 dakika kuşu izleyin.Hayvanın sağlığı ile ilgili ilk gözlemleri rahatlıkla yaparsınız.Sonra kafesin tabanına bakın dışkısı nasıl, yeşil ve sulu ise almayın başınıza iç açar.Kuşun bulunduğu kafesin yemliklerine bakın, kuşa nasıl yem verilmiş ve yemlikte bulunan yemi gerçekten yiyor mu, sonrada satıcıya sorun bakalım yemlikteki ile satıcının söylediği tutacak mı.Beğendiğiniz kuşu elinize alın öncelikle göğüs kemiği elinize geliyorsa yani kuş zayıflamışsa onu hemen bırakın. Göğüs kafesinde sorun yoksa, kuşun fiğ bölgesine üfleyin ve altının düzgünlüğüne bakın.Rengi mor mu, damarlaşma var mı, şişkinlik var mı bunları kontrol edin.Kafanıza yattı ve hayvanın sağlıklı olduğuna karar verdiyseniz kuşu alın.Aman pazarlık yapmayı unutmayın.

Kuşu almaya karar verdiniz.Kuşu uzun sure taşımanız gerekecekse, sakın kese kağıdına falan koydurmayın,hayvan direk strese girecektir yada uzun bir zaman aptal gibi olacaktır . Kese kağıdı yerine içinde rahat edecek ama çok çırpınamayacak büyüklükte bir kutuya koydurun.(Tavsiyem küçük bir taşıma kafesidir ama, her keste olmayabilir.)Yolculuk esnasında, kutu güneşe veya başka bir ısı kaynağına, yüksek ses ve dumana maruz kalmamalı, buna dikkat ederek eve geldiniz.

Tavsiyem kuşu kafese salmadan, yemlikleri, suluğu, tünekleri halledin.Aksi durumda siz kafesle uğraşırken kuş kafesin içerisinde sürekli çırpınıp duracak yok yere kendine zarar verecektir.Kafesin düzenini de hazırladık, kuşu hemen kafese salmayın, gagasına su damlatın ve içmesini sağlayın, sonrada besmeleyi çekip kafese bırakın.Uzaktan kuşu 10-15 dakikada bir izleyin yem ve suyu bulmuş mu, kafeste rahat duruyor mu vs. konulara bir bakın.

Hayırlısı olsun,birkaç gün alışma dönemi olacağından, hemen eski yerinde ki gibi davranmaya bilir, sakın acele davranıp kuşun hasta olduğuna karar vermeyin.Her 2 günde bir sularını tazeleyin, tabi bunu yaparken kafes tabanını sürekli kontrol edin.Dışkısı normalse, kafesine iyi yıkanmış sonrada iyi kurulanmış marul yaprağı, karalahana gibi yeşil sebzelerden asın.Kuş kafeste 1 haftayı doldurduğunda, suluğuna bir tatlı kaşığı ELMA SİRKESİ koyun .Elma sirkesi kuşunuzun bağırsaklarını tam olmasa da dezenfekte edecektir.Kuş sulukta yıkanmaya çalışıyorsa, havanın durumuna göre banyo adedini siz belirleyin ve kuşunuza banyo verin.Kuşların kafese alışmalarında ilk 10 gün çok önemlidir.(Sürekli bulabileceğiniz ve kuşu aldığınız yerdeki, kuşa verilen yemden verin.Yaz ve kışın verilen yemlerde bazı değişikliler olur ama onları sonra yazarIZ)

Bunlara rağmen hala kuş mutsuzsa ve tüylerini kabartıyorsa, dışkısı sulu ve yeşilse, elinize alın ve altını üfleyerek bakın, şişmi yada morarmışmı, göğüs kafesi çok belirgin olacak şekilde zayıflamış mı o zaman kuşunuz gerçekten rahatsız demektir.Dışkısı ve altı normal olmasına rağmen kuş şişmiş olarak duruyorsa bir stres söz konusu olabilir.Yukarıda saydığımız durumlar varsa neler yapmalıyız derseniz.

-İshalse öncelikle yeşilliği varsa hemen kafesten alın ve bir mamalıkta haşhaş tohumu verin.

-İlaç olarak, sulphamezatin, cesamolin ve coxidin verebilirsiniz. Yalnız bu ilaçları verirken kafeste kum ve mineral varsa alın.Bu ilaçları her gün taze olmak kaydıyla kuşlara verin.Nasıl verilme konusuna gelince bu kısmı biraz karışabilir, en güzeli ilacın propektüsünü okuyun.

-İlaç tedavisinden sonra mutlaka, kuşlarınıza 2 gün vitamin verin.

Göğüs kafesindeki orta kemiği elinizle hissediyorsanız, kuşa kabuğu soyulmuş ay çekirdeği, irmik yumurta sarısı ve haşhaş tohumu verin.
Kuşun her şeyi normal olmasına karşın mutsuz duruyorsa, yem yeme su içmede sorun yoksa biraz ballı irmik yapıp mamalıkta verin.Mutsuz olmasının yanında, yem ve su tüketmiyorsa ve bu kuş doğadan alınma bir kuş sa salın gitsin. Çünkü bir kaç güne kadar ölecektir ölmese de kendini size yar etmeyecektir.

Beslediğimiz canlılar için yem son derece önemli, kuşlara vereceğimiz yemleri iyi kontrol etmeliyiz.Evde kendinize bir yem kabı ayarlayın, keşke bulabilseniz mukavva kovalar var, yem için en ideali onlar aslında.Neyse aldığınız yemi yavaş yavaş kovaya dökerken yemin ne kadar tozlu olduğunu görebilirsiniz.Aklınızdan hemen eleği geçirmeyin, karışık yemlerin içerisinde eleğin gözlerinden geçebilecek küçük tohumlar vardır.Bu tohumları yok yere heba edersiniz.Elek yerine size bir önerim var, aslında buna PATENT almalıyım. Evde kullanılmayan düz tüller vardır illaki.Bunlardan kendinize ağzı bağlanacak şekilde bir torba yaptırın, aldığınız yemi bu torbada boşluk kalacak şekilde doldurun ve yemin içindeki tozları çıkana kadar torbayı çalkalayın, yeteri kadar yaptığınıza kanaat getirdiğinde torbadaki yemi yem kabınıza boşaltın ve güle güle kullanın.
Kuşlara sadece kenevir(Çetene) ve sade yem (Aspur) veren arkadaşlar küçük gözenekli eleklerde yemlerini eleyerek tozdan arındırabilirler.
Ben yapmadım ama bir kaç arkadaşımdan duydum.Aldıkları yemleri yıkayıp kurutarak kuşlara verenlerde varmış.

 

Kaynak : www.kanaryavedogakuslari.com / Yakup İmat