GLOSTER & YARIŞMA

 

 

Zaman zaman iyi bir Gloster kanaryanın gösteri yaparken bizi kuvvetsizliği ile hayal kırıklığına uğrattığını görürüz. Bizim vitrinimiz hobimizin sergilenme kısmıdır. Katılımcılara yarışma düzenleyen bizler hakkında ve rahatlamak için uğraştığımız merakımızla ilgili mesaj verir. Yarışmalar aynı zamanda kuşu olmayan meraklılara, başlı başına özelliği olan organizeler olarak iyi izlenimler gönderir. Temiz ve iyi boyanmış gösteri kafesleri, öne geçme düşüncesi ile değil, onu göstermenin makbul olan iyi sunumu içindir. Yarışmalar (sergiler) iyi hazırlanmış bir gösteri olmalıdır. Hakemlerin gözleri ile yakaladıkları yeterli görülmemelidir. İyi bir uygulamaya ulaşmak karışık bir mesele haline gelmemeli, kabul edilmiş standartların uygulanması ve özverili bir çalışma yeterli olacaktır.

YARIŞMA KAFESLERİ: Gösteri kafeslerinin genel görünümü, iyi boyanmış, temiz olmalı,kullanışlı bir tünek, yemlik ve siyah suluk ihmal edilmemelidir.

TAŞIMA KAFESLERİ: Taşıma kafesleri ilk izlenimde sizin merakınızı ve zevkinizi göstermeli. Teknik olarak amaca uygun olmalı. Gösteri kafesi kadar temiz ve bakımlı olmasına özen gösterilmeli. Üzerinde isminizin olması sunum yönünü tamamlayıcı bir unsurdur.

GLOSTER KANARYALAR: Glosterler kusursuz tasarlanmış boyama tablolar gibi olmalı. Onlar ilk olarak temiz, düzenli ve çok sağlıklı olmalı, kritersiz bir yarışmanın hiçbir anlamı olmaz. Kirli ve sağlıksız bir Gloster hobimiz hakkında yanlış izlenim verir. Üreme stoklarının genişlemesini sağlayacak başarılı ve kazançlı gösteri için standart sergileme gereklidir. Basit ayrıntılar olmaksızın yarışmalar amacına ulaşamaz.

Glosterleri yarışmaya hazırlamak zaman alır, onun için yavrular kendilerini beslemeye başlayıncaya kadar beklenmelidir.

Yeme başladıklarında potansiyeli olanlar zaman geçirilmeden eğitime alınmalıdır. Yarışma mevsimi esnasında tüy dökmüş, yorgun Glosterlerimizi ele almayı/tutmayı azaltmalıyız. Tüy mevsiminde sıkça banyo yapmaları sağlanmalı, ayrıca ılık, basınçlı spreye alıştırılmalıdır. Yarışma sezonun da önemli olan bir konuda,kuşumuzun ayaklarının, parmaklarının yıkanmasıdır. Bazı Glosterler buna izin vermez, onun için bu işlemi pratiği olanlar yapmalıdır.

 

 

Glosterlerde gösteri takımı meydana getirmek, başarılı olmak için mevsim boyunca terbiye edilmeye ihtiyaç vardır. Hobimizi sergilerken dikkatsizce yapılmış bir yaklaşım, başarılı bir üreme mevsiminin sonuçlarını heba edebilir. Eğer yarışmalara katılmayı düşünüyorsak öncelikle bir plan yapmamız gerekir. Kaç kanaryamız gösteri kuşu niteliğinde, hangi kategorilere katılmak istiyoruz, hangi ildeki yarışma önceliğimiz, yarışmalar için başka kuş satın alacak mıyız, elimizdeki potansiyelle göre tepeli/tepesiz, erkek/dişi hangisine ağırlık vereceğiz, kuşlarımızı yarışma mevsimi süresinde maksimum seviyeye hangi noktada çıkarabiliriz gibi sorulara, kendi gerçeğimiz doğrultusunda yanıtlar verip bir plan hazırlamalı ve onu uygulamalıyız.

Kaynak : Kuzey İngiltere Gloster Kulüp
Hazırlayan : Ertuğrul Görüşük